Cuba- Hotel Inglaterra

About me / Hakkımda …

Ilke graduated from the Industrial Engineering faculty of Kocaeli University in 2006.

During her 15 years’ active experience in the automotive sector, she always described herself as a social engineer, and has tried to dedicate equal amounts of time to art and philosophy, as to analytical development.

During this period, she began her first Yoga education in the Manchester area, where she still lives. She completed a 200-hour yoga instructor course with Advayta Yoga and participated in various lessons, practices, and retreats at the Yoga Tree Studio in Cheshire. At this time, she had the opportunity to get to know Damla Donmez for the first time and take part in her courses.

Since then, she has completed the 380-hour Advanced Level Teacher Training Yoga and Meditation with Damla. Currently, under the umbrella of the Gunes ve Ay Yoga School, she is continuing to study Children’s Yoga with Sema Alevcan.

Ilke is determined to deepen her knowledge, both in her life as an engineer, and in all branches of Yoga. Aside from this, she is very interested in art, such as painting, music and photography, and is currently studying the Italian and Sanskrit languages.

She aims to have an impact (however small) in discovering and enlightening Yoga’s wisdom through the light of science, both in the role of a student and teacher.

She offers private and bespoke classes to individuals, groups, organisations and businesses for Yoga, meditation and art. For more information on pricing, please head to Yoga Classes and for details on our corporate offer please contact us by visiting the Get in touch page..

2006 yılında Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisiği bölümünden mezun oldu.15 sene aktif otomotiv sektörü tecrübesi esnasında kendini hep sosyal mühendis olarak tanımladı ve hayatında analitik gelişiminin yanısıra felsefe ve sanata da eşit yer ve zaman ayırmaya çalıştı. Bu süreçte şuan halen yaşamakta olduğu Manchester bölgesinde ilk düzenli yoga eğitimine başladı. 200h Uzmanlık programını Advayta Yoga-Zeynep Aksoy ile tamamlarken eşzamanlı olarak Chesire Yoga Tree Yoga Stüdyosunda değişik inziva, çalıştay ve düzenli derslere katıldı. Damla Dönmez ile ilk defa Yoga Felsefesi kursunda tanışma fırsatı yakaladı. O günden bu yana olan yoga hayatını 380h İleri Seviye Uzmanlık Eğitimi ve Meditasyonda Derinleşme eğitimlerini onun ile tamamladı. Şuanda halen Güneş ve Ay Yoga okulu çatısı altında, okulumuzun eğitmenlerinden Sema Alevcan ile Çocuk Yoga’sı eğitimine devam etmekte.

Aktif olarak mühendislik hayatı ve eğitimlerine de, yogayı tüm uzuvlarıyla öğrenip öğretmeye de devam etmekte kararlı. Bunların yanısıra resim, müzik, fotoğraf gibi sanatlarla ve İtalyanca ve Sanskrit dilleriyle de yakından ilgilenmekte. Çok yönlü bir disiplin olan yoganın tüm yönlerini hem öğrenci hem öğretmen rolleriyle keşfetmeyi ve yoganın bilgeliğini bilimin ışığıyla aydınlatmaya bir minik katkı sağlayabilmeyi hedefliyor.